Skip to content

Mimarlık Atölyesi: 'mahalle'

MEF Üniversitesi olarak Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerini daha iyi anlamak ve bakış açısı kazandırmak amacıyla bu sene ‘mahalle’ isimli etkinliği düzenliyoruz! 

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi hocalarının düzenlediği bu etkinliğimiz 8 Nisan Çarşamba Günü 09.30 – 12.30 saatleri arasında MEF Üniversitesi Maslak Kampüsümüzde gerçekleşecektir. 

Konu

Mahalle başlıklı etkinlik, katılımcıları mimarlığın temel kavramlarından biri olan mekân hakkında düşündürmeyi, mahalle’nin farklı modlarını, barındırabileceği barınma, sosyalleşme, üretim, satış gibi farklı işlevleri ve farklı mimari ihtimalleri değerlendirmeyi ve denemeyi amaçlıyor. Söz konusu etkinlik, maket yapma aracılığıyla katılımcıların mekânsal düşünme pratikleri geliştirmesini, kolektif üretim yoluyla mahalle kavramını tasarım üzerinden tartışmayı hedefliyor.

Tasarım Süreci

Mimar olmak isteyen, tasarıma ilgi duyan aday öğrenciler önce mahalle kavramını sorgulayacaklar. Küçük gruplar içerisinde yapacakları tartışma sonrasında seçtikleri belli fonksiyonlara yönelik bir mahalle parçası tasarlayacaklar. Öğrenciler kendilerine verilen sınırlı sayıdaki malzemeyi kullanarak tasarımlarını mekansallaştıracak. Etkinlik sonunda, küçük grupların oluşturduğu birimler biraraya getirilerek büyük bir mahalle oluşturulacak ve ortaya çıkan mekânsal durum ve potansiyeller değerlendirilecek.

  • Adım 1: mahalle kavramının tartışılması
  • Adım 2: mahalle’nin alt birimlerinin belirlenmesi
  • Adım 3: küçük gruplarla tasarım ve maket yapılması
  • Adım 4: kolektif olarak bir ticaret alanı oluşturulması
18
17
imaj1