Skip to content

Burslar ve Ücretler

BURSLAR

MEF Üniversitesi geniş burs olanaklarıyla başarılı öğrenciyi teşvik ederek yükseköğretimde fırsat eşitliği sağlıyor.

MEF Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı’nda öğrencisinin %96,7’sini %100 ve %50 oranında burslu, %3,3’ünü ise ücretli olarak alıyor.  MEF Üniversitesi’nde burs olanaklarının amacı; eğitim-öğretimi desteklemek, başarılı öğrencileri teşvik etmek, öğrencileri yüksek düzeyde akademik çalışmalara yönlendirmektir. Ayrıca MEF Üniversitesi’nde bazı bölümlerde kısmı burslara ve ücretli programlara da ilave olarak Tercihim MEF Bursu da verilmektedir.

Not: Web sayfamızda yer alan 2023-2024 Burs Yönergesinden, burslarımızın ayrıntılarına ve koşullarına ulaşabilirsiniz.

a. Üniversiteye Giriş/Tam Burs (%100 Burs)

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Üniversitenin tam burslu kontenjanlarından birine yerleşen öğrencilere verilen burstur.

b. Üniversiteye Giriş/Kısmi Burs (%50 Burs)

YKS ile Üniversitenin kısmi burslu kontenjanlarından birine yerleşen öğrencilere verilen burstur.

Üniversiteye Giriş Tam ve Kısmi Bursları, Hazırlık Programı dahil olmak üzere toplam altı yıl eğitim-öğretim ücretinden alınan burs oranında muafiyet sağlar. İngilizce Hazırlık eğitiminden muaf olan öğrenciler için ise bu süre beş yıldır. Bu burslar yaz okullarında da geçerlidir.

c. 2023 YKS Yüksek Başarı Bursu

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl yapılan YKS puanı ile MEF Üniversitesi’nin herhangi bir programına tam burslu olarak yerleşen ve yerleştiği puan türünde, Türkiye sıralamasında Eşit Ağırlık ve Sayısal puan türünde ilk 5.000, Dil puan türünde ilk 1000 sıralamasına giren öğrencilere, hazırlık için 1 yıl, lisans öğrenimi için ise 4 yıl süreli olacak şekilde her yıl 9 ay destek bursu verilir. Verilen destek bursları sıralama ve miktarları aşağıdaki tabloda bulunmaktadır. Bu burs kayıt dondurulan ve ders kaydı yapılmayan dönemlerde verilmez. Destek bursunun miktarı her yıl Rektörlük tarafından belirlenir.

EA ve SAY Puan Türü SıralamasıDil Puan Türü SıralamasıBurs Miktarı
1-1001 -20 4.400 TL
101-50021-1003.600 TL
501-1000101-2003.000 TL
1001-2000201-5002.200 TL
2001-5000501-10001.500 TL

d. Diploma Bursu: Uluslararası düzeyde kabul gören Uluslararası Bakalorya (IB), Matura, Abitur, Maturita, AP ve Fransız Bakaloryası diplomalarına sahip olup MEF Üniversitesi’ni ilk üç tercihinde yazan ve bu tercihleri içinde MEF Üniversitesi’nde öğrenim görmeye hak kazanan veya yerleştiği tercih öncesinde tüm tercihleri MEF Üniversitesi olan öğrencilere belirtilen diploma notunu sağlaması durumunda ödeyeceği eğitim-öğretim ücreti üzerinden %25 burs verilir. Bu burs hazırlık için 1 yıl lisans öğrenimi için 4 yıldır.

Burs verilen diplomalar ve şartları:

Diploma AdıAçıklama
IB (Uluslararası Bakalorya)34 ve üstü
Abitur2.00 ve altı
Matura (Reifeprüfung)2.00 ve altı
MaturitaDiploma notu 80 ve üzerinde olanlar
APEn az 3 dersi en az 4 notu ile tamamlamak
Fransız BakaloryasıSınav Notu 14 veya daha iyi olanlar (Fransız Liselerinden alınan denklikler kabul edilmez.)

e. MEF Eğitim Kurumları Uluslararası Proje Yarışması

MEF Eğitim Kurumlarının 2015 yılı ve sonrasında düzenlediği Uluslararası Proje Yarışmalarında ödül verilen her dalda birinci, ikinci ve üçüncü olan proje sahiplerinin MEF Üniversitesi’ni ilk üç tercihleri arasında yazmaları ve bu tercihlerinden bir tanesine yerleşmeleri veya yerleştiği tercih öncesinde tüm tercihlerinin MEF Üniversitesi olması durumunda ödeyeceği eğitim-öğretim ücreti üzerinden %25 burs verilir.

Lisans programlarında eğitim gören kardeşlerin, aynı anda ve tam zamanlı öğrenci olarak kayıtlı olmaları durumunda, her bir kardeşe ödeyeceği eğitim-öğretim ücreti üzerinden %10 oranında burs sağlanır. Bu burstan MEF Üniversitesi’ni ilk üç tercihinde yazan ve bu tercihleri içinde MEF Üniversitesi’nde öğrenim görmeye hak kazanan veya yerleştiği tercih öncesindeki tüm tercihleri MEF Üniversitesi olan öğrenciler faydalanabilir. Kardeşlerden MEF Üniversitesi’ne önceki yıllarda kayıt yaptırmış öğrencide tercih koşulu aranmamaktadır.

Lisans programlarına kayıt olan tam zamanlı öğrencilerin, anne veya babaları Türkiye’de bir üniversitede tam zamanlı öğretim üyesi veya öğretim elemanı olarak çalışıyorsa ödeyeceği eğitim-öğretim ücreti üzerinden %10 oranında burs sağlanır. Bu burstan MEF Üniversitesi’ni ilk üç̧ tercihinde yazan ve bu tercihleri içinde MEF Üniversitesi’nde öğrenim görmeye hak kazanan veya yerleştiği tercih öncesindeki tüm tercihleri MEF Üniversitesi olan öğrenciler faydalanabilir.

Adayların;

 • YKS puanı ile MEF Üniversitesi’nin; İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, İngilizce Öğretmenliği, Hukuk, Ekonomi, İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve İç Mimarlık lisans programlarını, Üniversite tercihlerinde vakıf üniversiteleri program sıralamalarındailk 3 sırada yazmaları ve bu tercihleri içinde yerleşmeleri (veya yerleştiği tercih öncesindeki vakıf üniversitesi tercihlerinin hepsinin MEF Üniversitesi olması) durumunda %50’lik bursları %55’e yükselir2023-2024 Akademik Yılı’nda kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.
 • YKS puanı ile MEF Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği%50 burslu lisans programını ilk tercihinde yazmaları ve bu tercihlerine yerleşmeleri durumunda %50’lik bursları %70’e yükseltilir. 2023-2024 Akademik Yılı’nda kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.
 • YKS puanı ile MEF Üniversitesi’nin; Endüstri, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği, Psikoloji ve İç Mimarlık Bölümlerinin ücretli lisans programlarını, Üniversite tercihlerinde vakıf üniversiteleri program sıralamalarındailk 3 sırada yazmaları ve bu tercihleri içinde yerleşmeleri (veya yerleştiği tercih öncesindeki vakıf üniversitesi tercihlerinin hepsinin MEF Üniversitesi olması) durumunda %20’lik bir burs alırlar2023-2024 Akademik Yılı’nda kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.

Tercihim MEF Bursu, öğrenci hazırlık eğitimden muaf ise 5 yıl, hazırlık eğitimi alacak ise 6 yıl boyunca geçerlidir.

Türkiye Özel Okullar Derneğine Üye Okulların 2018-2019 ve sonrasındaki eğitim-öğretim yılı mezunlarına, MEF Üniversitesi’nin lisans programlarını, üniversite tercihlerinin ilk 3 sırasında yazmaları ve bu tercihleri içerisinde yerleşmeleri veya yerleştiği tercih öncesindeki tüm tercihlerinin MEF Üniversitesi olması durumunda ödeyecekleri tutar üzerinden hazırlık eğitiminden muaf ise 5 (beş) yıl, hazırlık eğitimi alacak ise 6 (altı) yıl süreli olarak %10 indirim uygulanacaktır.

2023-2024 Akademik Yılı’nda kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.

Fen Bilimleri Okulları ile Fen Bilimleri Temel Liseleri 2017-2018 ve sonrasındaki eğitim-öğretim yılı mezunlarına, Fen Bilimleri Eğitim Kurumları çalışanlarına ve çocuklarına MEF Üniversitesi’nin lisans programlarını, üniversite tercihlerinin ilk 3 sırasında yazmaları ve bu tercihleri içerisinde yerleşmeleri veya yerleştiği tercih öncesindeki tüm tercihlerinin MEF Üniversitesi olması durumunda ödeyecekleri tutar üzerinden hazırlık eğitiminden muaf ise 5 (beş) yıl, hazırlık eğitimi alacak ise 6 (altı) yıl süreli olarak %10 indirim uygulanacaktır. Aynı koşullarla Fen Bilimleri Özel Öğretim Kursu 2017-2018 ve sonrasındaki eğitim-öğretim yılı mezunlarına da %5 indirim uygulanacaktır.

2023-2024 Akademik Yılı’nda kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.

2023-2024 Burs Yönergemizde listesi bulunan devlet liselerinin 2018-2019 ve sonrasındaki eğitim-öğretim yılı mezunlarına MEF Üniversitesi’nin lisans programlarını, üniversite tercihlerinin ilk 3 sırasında yazmaları ve bu tercihleri içerisinde yerleşmeleri veya yerleştiği tercih öncesindeki tüm tercihlerinin MEF Üniversitesi olması durumunda ödeyecekleri tutar üzerinden hazırlık eğitiminden muaf ise 5 (beş) yıl, hazırlık eğitimi alacak ise 6 (altı) yıl süreli olarak %10 indirim uygulanacaktır.

2023-2024 Akademik Yılı’nda kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.

İlOkul Adı
İSTANBULGalatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi
İSTANBULİstanbul Erkek Lisesi
İSTANBULBeşiktaş Kabataş Erkek Lisesi
ANKARAAnkara Fen Lisesi
İZMİRİzmir Fen Lisesi
İSTANBULİstanbul Atatürk Fen Lisesi
İSTANBULÇapa Fen Lisesi
İSTANBULCağaloğlu Anadolu Lisesi
BURSATofaş Fen Lisesi
ADANAAdana Fen Lisesi
İSTANBULHüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi
KAYSERİOsman Ulubaş Kayseri Fen Lisesi
İZMİRBuca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi
KONYAKonya-Meram Fen Lisesi
AYDINAydın Fen Lisesi
MERSİNEyüp Aygar Fen Lisesi
İSTANBULBeşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi
ANTALYAYusuf Ziya Öner Fen Lisesi
BURSANilüfer İMKB Fen Lisesi
İSTANBULKartal Anadolu İmam Hatip Lisesi
ANKARAAnkara Pursaklar Fen Lisesi
DENİZLİErbakır Fen Lisesi
İSTANBULKadıköy Anadolu Lisesi
GAZİANTEPVehbi Dinçerler Fen Lisesi
MALATYAMalatya Erman Ilıcak Fen Lisesi
ANKARAAtatürk Anadolu Lisesi
İSTANBULHaydarpaşa Lisesi
SAMSUNSamsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi
MANİSAManisa Fen Lisesi
ADANASeyhan İMKB Fen Lisesi
ESKİŞEHİREskişehir Fatih Fen Lisesi
KAYSERİSümer Fen Lisesi
İSTANBULYaşar Acar Fen Lisesi
İSTANBULVefa Lisesi
İZMİRAtatürk Lisesi
DİYARBAKIRRekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi
KOCAELİKocaeli Fen Lisesi
ANKARACumhuriyet Fen Lisesi
TRABZONTrabzon Merkez Fen Lisesi
MERSİNYahya Akel Fen Lisesi
OSMANİYETOBB Osmaniye Fen Lisesi
İSTANBULBeşiktaş Anadolu Lisesi
KAHRAMANMARAŞKahramanmaraş TOBB Fen Lisesi
İSTANBULPertevniyal Lisesi
KONYAKaratay Fen Lisesi
İSTANBULValidebağ Fen Lisesi
AYDINNazilli Fen Lisesi
İSTANBULBurak Bora Anadolu Lisesi
BURSABursa Anadolu Lisesi
İSTANBULŞehit Münir Alkan Fen Lisesi
GAZİANTEPTOBB Fen Lisesi
DENİZLİAYDEM Fen Lisesi
MALATYAMalatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi
ANKARAKeçiören Vatansever Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Fen Lisesi
ADANAAdana Anadolu Lisesi
İZMİRBornova Anadolu Lisesi
ERZURUMErzurum İbrahim Hakkı Fen Lisesi
İSTANBULKadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi
SAMSUNAziz Atik Fen Lisesi
İSTANBULAdnan Menderes Anadolu Lisesi
KAYSERİNuh Mehmet Küçükalık Anadolu Lisesi
İSTANBULYüksel-İlhan Alanyalı Fen Lisesi
TEKİRDAĞEbru Nayim Fen Lisesi
KIRŞEHİRProf. Dr. İlhan Kılıçözü Fen Lisesi
ELAZIĞKaya Karakaya Fen Lisesi
İSTANBULŞehremini Anadolu Lisesi
ADIYAMANAdıyaman Fen Lisesi
KONYASelçuklu Fen Lisesi
KOCAELİMuammer Dereli Fen Lisesi
HATAYHatay Fen Lisesi
KÜTAHYAKütahya Nafi Güral Fen Lisesi
ANTALYAAntalya Anadolu Lisesi
SAKARYASakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi
DİYARBAKIRİMKB Fen Lisesi
TRABZONTrabzon Yomra Fen Lisesi
MANİSAHalil Kale Fen Lisesi
ANKARAGazi Anadolu Lisesi
KAHRAMANMARAŞKahramanmaraş Fen Lisesi
BALIKESİRŞehit Turgut Solak Fen Lisesi
İSTANBULAtatürk Anadolu Lisesi
SİVASSivas Fen Lisesi
İSTANBULÇemberlitaş Anadolu Lisesi
İSTANBULŞehit İlhan Varank Fen Lisesi
İSTANBULM. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi
HATAYİskenderun Tosçelik Fen Lisesi
KOCAELİYücel Boru Fen Lisesi
ÇANAKKALEÇanakkale Fen Lisesi
GAZİANTEPAbdulkadir Konukoğlu Fen Lisesi
ANKARAMehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi
MERSİNSesim Sarpkaya Fen Lisesi
ESKİŞEHİREskişehir Anadolu Lisesi
İSTANBULİstanbul Ticaret Odası Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi
ANTALYANamık Karamancı Fen Lisesi
DENİZLİYaşar Kımıl Fen Lisesi
TOKATTokat Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi
AKSARAYAksaray Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy Fen Lisesi
ANKARAÖzkent Akbilek Fen Lisesi
BURSAAhmet Erdem Anadolu Lisesi
İZMİRİzmir Kız Lisesi

Hakim, Savcı ve Türkiye Barolar Birliği’ne kayıtlı avukatların çocuklarına ve eşlerine, MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin lisans programlarını, üniversite tercihlerinin ilk 3 sırasında yazmaları ve bu tercihler içerisinde yerleşmeleri veya yerleştiği tercih öncesindeki tüm tercihlerinin MEF Üniversitesi olması durumunda ödeyecekleri tutar üzerinden hazırlık eğitiminden muaf ise 5 (beş) yıl, hazırlık eğitimi alacak ise 6 (altı) yıl süreli olarak Hukuk Fakültesi lisans programımızda %15 indirim uygulanacaktır.

2023-2024 Akademik Yılı’nda kayıt yaptıran öğrenciler için geçerlidir.

Hazırlık Programı dışında; lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin yıllık not ortalamalarına göre verilen burstur. Üstün Başarı Bursları her yıl bahar yarıyılı bitiminde (Temmuz ayında) belirlenir ve Eylül ayından itibaren bir takvim yılı için geçerli olur. Bir öğrencinin üstün başarı bursu alabilmesi için gerekli olan şartlar MEF Üniversitesi Burs Yönergesi’nde belirtilmektedir.

Beklenmedik ailevi sorunlar veya acil durumlar nedeniyle verilen karşılıksız burstur. İhtiyaç Bursu bir akademik yıl için geçerlidir.

Özel veya tüzel kişiler MEF Üniversitesi’ne bağışta bulunarak, koşullu veya koşulsuz burs verebilir. Bu burslara, Rektörlük tarafından onaylanmak koşuluyla, bir özel veya tüzel kişinin adı verilebilir.  

MEF Ulusal ve Uluslararası Lise Mezunlarına; MEF Üniversitesi’nin lisans programlarını, üniversite tercihlerinin ilk 3 sırasında yazmaları ve bu tercihleri içerisinde yerleşmeleri veya yerleştiği tercih öncesindeki tüm tercihlerinin MEF Üniversitesi olması durumunda ödeyecekleri tutar üzerinden hazırlık eğitiminden muaf ise 5 (beş) yıl, hazırlık eğitimi alacak ise 6 (altı) yıl süreli olarak ödeyecekleri tutar üzerinden %50 indirim uygulanacaktır. İlkokul veya Ortaokul Mezunlarına ise aynı koşullara göre indirim oranı %25 olacaktır.  Öğrencinin bu burstan faydalanabilmesi için en az 2 yıl aralıksız MEF Eğitim Kurumlarında eğitim görmüş ve diplomasını MEF Okullarından almış olması gerekmektedir.

MEF Eğitim Kurumları ve MEF Üniversitesi çalışanlarının çocuklarına %50, Arıkanlı Holding çalışanlarının çocuklarına ise %25 eğitim-öğretim ücreti bursu verilir.

Eğitim-öğretime başladıktan sonra gerekli koşulları sağlayıp Uluslararası Lisans+Yüksek Lisans öğrenimini tercih eden öğrenciler, tam/kısmi veya diğer tüm eğitim-öğretim ücreti burslarından hazırlık ve MEF Üniversitesi’nde eğitim görecekleri süre içinde faydalanabilirler. Yurt dışında eğitim görecekleri üniversitenin eğitim-öğretim ücretinin tamamını kendileri ödemekle yükümlüdürler.

MEF Üniversitesi Burs Yönergesi uyarınca öğrenciler Üniversiteye Giriş̧/Tam Burs ve Üniversiteye Giriş/Kısmi Burslarına ilave olarak en fazla bir maddeye göre daha burs veya indirim almaya hak kazanabilirler. Dr. İbrahim Arıkan Üstün Başarı Bursu bu sınırlamaya dahil değildir.

Aşağıdaki durumlarda lisans öğrencilerine verilen burslar tamamen kesilir veya belli süreler için askıya alınır:

 1. Üniversiteye Giriş Tam ve Üniversiteye Giriş Kısmi hariç diğer tüm burslar öğrencinin, herhangi bir disiplin suçu nedeniyle, okuldan herhangi bir uzaklaştırma cezası aldığı takdirde izleyen yarıyılda bursu kesilir. İkinci bir uzaklaştırma cezası alan öğrencinin bursu ise, bir daha bağlanmamak üzere kesilir.
 2. ÖSYM Yerleşme burslarından Üniversiteye Giriş Tam ve Kısmi Burslar, Tercihim MEF Bursu ile Kardeş İndirimi Bursu, Kurumlarla Anlaşma kapsamında verilen burslar ve İhtiyaç Bursu akademik başarıdan bağımsızdır, not ortalamasına bağlı olarak kesilmez.
 3. YKS Yüksek Başarı Bursu, Diploma Bursu, MEF Eğitim Kurumları Uluslararası Proje Yarışması Bursu, Öğretim Üyesi Bursu öğrencinin genel not ortalaması 2.00’nin altına düşmesi durumunda kesilir. Bu nedenle kesilen burs, öğrencinin not ortalaması yeniden 2.00’nin üzerine çıkıncaya kadar askıya alınır. Genel not ortalaması 2.00’nin üstüne çıktığında, burs önceki orandan tekrar bağlanır.
 4. Burslar eğitim-öğretimin dondurulduğu dönemde verilmez.
 5. Lisans öğrenimini 4 yıldan önce bitirenlerin her türlü bursu mezuniyetle birlikte kesilir.

ÜCRETLER

2023-2024 Akademik Yılı Girişli Öğrenciler İçin Eğitim-Öğretim ücretleridir. Fiyatlara (TL) %10 KDV dahildir.
%50 Burslu Program Ücretleri Burssuz Program Ücretleri
Program Adı Ödeme Yöntemi %50 Burs Oranı +%5 Tercihim MEF Bursu Eklenmiş Hali +%20 Tercihim MEF Bursu Eklenmiş Hali Ücretli +%20 Tercihim MEF Bursu Eklenmiş Hali
İngilizce Hazırlık Programı
Peşin 130.500 117.450 78.300 261.000 208.800
Taksitli 145.000 130.500 87.000 290.000 232.000
Fakülte Bölüm Ödeme Yöntemi %50 Burs Oranı +%5 Tercihim MEF Bursu Eklenmiş Hali +%20 Tercihim MEF Bursu Eklenmiş Hali Ücretli Ücretli (+%20 Tercihim MEF Bursu Eklenmiş Hali)
Eğitim Fakültesi
İlköğretim Matematik Öğretmenliği
Peşin 130.500 117.450 78.300
Taksitli 145.000 130.500 87.000
İngilizce Öğretmenliği
Peşin 130.500 117.450
Taksitli 145.000 130.500
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
Peşin 130.500 117.450
Taksitli 145.000 130.500
Hukuk Fakültesi
Hukuk
Peşin 144.000 129.600
Taksitli 160.000 144.000
Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği
Peşin 144.000 288.000 230.400
Taksitli 160.000 320.000 256.000
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Peşin 144.000 288.000 230.400
Taksitli 160.000 320.000 256.000
Endüstri Mühendisliği
Peşin 144.000 288.000 230.400
Taksitli 160.000 320.000 256.000
İnşaat Mühendisliği
Peşin 144.000 129.600
Taksitli 160.000 144.000
Makine Mühendisliği
Peşin 144.000
Taksitli 160.000
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Ekonomi
Peşin 130.500 117.450
Taksitli 145.000 130.500
İşletme
Peşin 130.500 117.450
Taksitli 145.000 130.500
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Peşin 130.500 117.450
Taksitli 145.000 130.500
Psikoloji
Peşin 130.500 261.000 208.800
Taksitli 145.000 290.000 232.000
Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
İç Mimarlık
Peşin 144.000 129.600 288.000 230.400
Taksitli 160.000 144.000 320.000 256.000
Mimarlık
Peşin 144.000 129.600
Taksitli 160.000 144.000


Tabloda yer alan Peşin satırlarında %10 peşin indirimi uygulanarak yayınlanmıştır.

Peşin Ödeme: 

Peşin ödemeler; kredi kartıyla (tek çekim) veya MEF Üniversitesi’nin banka hesabına havale/EFT yoluyla yapılabilmekte olup nakit kabul edilmemektedir.

1. Banka Hesabına Peşin Ödeme:

Havale veya EFT yoluyla Üniversitenin banka hesabına yapılabilir.

Banka: Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
Hesap Adı: MEF üniversitesi
Şube Adı: 688-Maslak Şubesi
Hesap No:51743829
IBAN: TR78 0006 7010 0000 0051 7438 29
Açıklama: Öğrencinin Adı Soyadı – TC Kimlik Numarası
 
2. Kredi Kartı ile Peşin Ödeme:
 

Kredi kartı ile aşağıdaki şekilde ödeme yapabilirsiniz:

 • Öğrenim ücretinizi https://sis.mef.edu.tr/fi/eodeme/ adresinden sanal pos ile ödeyebilirsiniz.
 • Mali İşler Direktörlüğü’nü arayarak mail order ile ödeyebilirsiniz.
 • Mali İşler Direktörlüğü’ne gelerek fiziki POS ile ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile peşin ödemelerde İş Bankası ve Akbank kartlarında vade farkı olmaksızın taksit seçenekleri bulunmaktadır.

Bankaların kampanyaları her ay güncellendiği için taksit sayılarında değişiklik veya kampanya iptalleri söz  konusu olabilir.

 • İş Bankası Maximum Kart ile Peşin Ödeme Yapılması:

Maximum özellikli kredi kartları ile MEF Üniversitesi’nde peşin ödemelerde, vade farksız 4 taksitte ödeme olanağı sağlanmıştır. Bu şekilde ödeme yapılabilmesi için, Maximum Mobil veya İşCep uygulamalarının kullanılması gerekmektedir.

Maximum kart ile ödeme yapıldıktan sonra;

Maximum Mobil Uygulaması Üzerinden>Kartlarım > Kart İşlemlerim > İşlem Taksitlendirme veya Kartlarım> Kart Harcamalarım> “taksitlendir” adımlarını takip ederek ödemenizi vade farksız olarak 4 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

İşCep Uygulaması Üzerinden > Kartlar > Kredi Kartlarım > Harcamalarım adımlarını takip ederek ödemenizi vade farksız 4 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Kampanyaya Dahil Olan Kartlar: İş Bankası Maximum ve Maximiles özellikli bireysel kredi kartları.

Kampanyaya Dahil Olmayan Kartlar: Ticari Kredi Kartları, Aidatsız Kredi Kartları, Bankamatik Kartlar, MaxiPara kartlar.

 • Akbank Axess Özellikli Kredi Kartı ile Peşin Ödeme Yapılması:

Axess özellikli kredi kartları ile MEF Üniversitesi’nde peşin ödemelerde, vade farksız 6 taksitte ödeme olanağı sağlanmıştır.

Kampanyaya Dahil olan Kartlar : Bireysel Axess, Wings kredi kartları, Wings Business kredi kartları ve bu kartlara bağlı ek kartlar ve sanal kartlar dahildir.

Kampanyaya Dahil Olmayan Kartlar: Banka Kartları, Free ve Bank, Odeabank Card Axess dahil değildir.

Yapılan ödemenin Faizsiz ve ücretsiz 6 taksit fırsatından faydalanmaya başlaması için harcama öncesi Juzdan’dan “Hemen Katıl” butonuna tıklaması veya “EGITIM” yazıp 4566’ya sms atılması gerekmektedir.

Mail order ödemelerinde bu işlem geçerli değildir.

Yukarıda belirtilen kredi kartları haricinde, başka kredi kartlarıyla yapılacak peşin ödemeler tek çekim olarak tahsil edilecektir.

Taksitli Ödeme:
 • Taksitli Eğitim Sistemi ile (TEST) Ödeme:

2023-2024 Akademik Yılı Lisans Eğitim-Öğrenim ücreti, faizsiz ve masrafsız olarak herhangi bir Yapı Kredi Bankası (YKB) şubesi ile Taksitli Eğitim Sistemi anlaşması (TEST) yapılarak 10 eşit taksitte ödenebilmektedir.

YKB ile TEST sözleşmesi yapmak için bankaya gitmeden önce, aşağıdaki linkten sorgulama yapabilirsiniz.

 https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/odemeler-ve-hizmetler/taksitli-egitim-sistemi

Banka tarafından TEST sistemine kabul edilmeyen öğrencilerimizin okul ödemeleri, kredi kartıyla ya da Üniversitemizin banka hesabına peşin ödeme yoluyla yapılabilecektir.

 • Kredi Kartları ile Taksitli Ödeme:

Maximum, Bonus ve Axess özellikli kredi kartlarına azami 10 taksit, World özellikli kredi kartlarına ise azami 9 taksit yapılacaktır.

Ticari özellikli kredi kartlarında; İş Bankası Maximum Kart 3 taksit imkanı verirken, diğer ticari kredi kartlarına taksit yapılamamaktadır.

Diğer banka kredi kartlarıyla ödeme yapmak için https://sis.mef.edu.tr/fi/eodeme/ adresinden sanal pos ile azami 10 taksit olarak ödeme yapılabilir.

Diğer Banka Kartları;

Banka kartları, Finans/Advantage, Paraf, Combo, SağlamKart